Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 w Kędzierzynie-Koźlu

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15

ul. Karola Szymanowskiego 19

47-206 Kędzierzyn-Koźle

tel/fax: 77 482 36 72

.

 

  • 01.jpg
  • 02.jpg
  • 03.jpg

 

         Pierwszy dzień wakacji już za nami, ale myślami jesteśmy jeszcze w szkole... Warto więc jeszcze pochwalić się, że zanim przerwane zostały tradycyjne zajęcia szkolne z powodu pandemii, w naszej ŚWIETLICY szkolnej zdążyliśmy zakończyć II część innowacyjnego cyklu zajęć w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego dla klas I-III „CZYTAM Z KLASĄ. Lekturki spod chmurki – czyli „Zwierzęce lekturki spod chmurki”. Przypomnę, że I moduł dotyczył książki pt. „Niezwykłe przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek.

       Tym razem poznawałam wraz z dziećmi książkę Waldemara Cichonia „Cukierku, ty łobuzie”. Dzieci na ogół uwielbiają zwierzęta, więc z zaciekawieniem słuchały opowiadań o kolejnych psotach niesfornego, ale sympatycznego kota. Każde spotkanie z lekturą uwiecznione było niezliczonymi portretami kotów, wykonanymi w różnorodnych technikach, także przez popularne kodowanie. Część rysunków wykonana została zamieszczona w Lekturnikach, a kilka posłużyło nam do wykonania plakatu zachęcającego innych do przeczytania tej wesołej lektury. Plakat umieściliśmy na ścianie w kąciku czytelniczym w miejsce poprzedniego i wisi tam do dzisiaj. Czytanie i słuchanie kolejnych przygód Cukierka zawsze wiązało się z jakąś zabawą, piosenką lub filmikiem, dzieci poznały m.in. popularny dawniej wierszyk S. Jachowicza pt. „Pan kotek był chory”. Okazało się, że najmłodsze pokolenie go nie zna (!), ale bardzo się dzieciom podoba. Jesienią na pewno do niego wrócimy ... Świetną zabawą okazało się wykonanie legowisk dla pluszowych pupilów z rozmaitych kartonów i pudełek. Trzeba było zabawę „rozciągnąć” na kilka dni, bo kolejne dzieci donosiły swoje „zwierzaki” i pudła. W trakcie rozmów o książce dzieci chętnie opowiadały o własnych, domowych pupilach, poruszyły także temat bezpańskich zwierząt. Zuzia Antos i Ewa Stępińska z klasy 1a postanowiły zorganizować zbiórkę karmy dla kotów i psów. Dziewczynki samodzielnie (pierwszoklasistki!) zrobiły ogłoszenia i choć były one nieco nieporadne, a nawet z małymi błędami, to nie chciałam tego za nic poprawiać i takie autorskie wersje rozwiesiliśmy w całej szkole. Udało się nam zebrać w świetlicy i to w krótkim czasie sporo karmy, którą dziewczynki z pomocą rodziców przekazały do schroniska dla zwierząt w Kędzierzynie-Koźlu.

Szkolne koło wolontariatu może się cieszyć – mamy w szkole małe wolontariuszki o wielkich sercach...

Jesienią wrócimy, mam nadzieję, do świetlicowego czytania. Jaka tym razem to będzie lektura? Dzieci już mnie o to pytały w szkole, ale będzie to... niespodzianka!

Elżbieta Giżyńska

Zapraszam do obejrzenia zdjęć